عالمين شهر

ملا مهدي نراقي :

ملا مهدي ابن اباذر نراقي  در سال1150 هجري قمري در نراق ديده به جهان گشود بعد از گذراندن مقدمات تحصيل در نراق با توجه به اينكه پدرش به سمت پاكاري (‌كارمند حكومت ) در نراق مشغول بود  براي تحصيل به اصفهان رفت و در محضر درس ملا اسماعيل خواجويي، شيخ محمد هرندي ، ملا مهدي هرندي ، وآقا  ميرزا نصير اصفهاني كسب علم  نمود در همان اوايل تحصيل پدرش در درگيري  در نراق كشته شد و به همين خاطر ملا مهدي در سالهاي تحصيل خود از فقر زياد، رنج مي برد . در ادامه تكميل  علوم زمان خود از اصفهان به عتبات عاليات مسافرت كردو از محضر اساتيدي چون آقا محمد باقر بهبهاني و شيخ يوسف بحراني بهره كافي برد، بعد از مراجعت از عتبات به نراق و كاشان آمده و به بركت وجود ايشان كاشان دارالعلم منطقه گرديد . مرحوم مستوفي كه معاصر ايشان بوده است نراقي را اينگونه تعبير نموده است  فيلسوف بحق ، حكيم مطلق ، جامع معقول و منقول، المولي الاعظم والبحر الاعلم و .....

 از مرحوم نراقي اول بالغ بر 32 جلد تاليف به جاي مانده است . مشكلات العلوم ، جامع السعادات ، طاهر قدسي و المعتمد في الحكام الشريعه ، لوامع از معروفترين آثار اين بزرگوار مي باشد .مقام معظم رهبري در خصوص ايشان فرمودند : ( پدر ايشان هم از آن كساني است كه قدرش مجهول تر از مرحوم فاضل نراقي است ، چون ايشان اصلا از لحاظ علمي و فقهي ، حتي به قدر مرحوم فاضل نراقي هم مطرح نيستند . مرحوم ملا مهدي نراقي مرد خيلي با عظمتي بود ، خيلي بزرگتر بوده است . آن كتاب مشكلات العلوم ،ایشان نشان مي دهد ـ مشكلات العلوم مال پدر است ـ مشكلات العلوم نشان مي دهد كه ايشان در رياضي ، در نجوم، در همه اين فنون متفرع و متفرق آن زمان ، وارد و استاد بوده است . )

ملا احمد نراقی معروف به فاضل :

  اين عالم بزرگ در سال 1209 هـ . ق در سن 60 سالگي در كاشان بدرود حيات گفته و در نجف اشرف به خاك سپرده شد. از ويژگي هاي ممتاز اين عالم  بزرگ تسلط بر زبان لاتين و عبري بوده كه باعث شده  است به يك جامعيت كامل در علوم زمان خود برسد .

از مرحوم ملا مهدي نراقي 5 فرزند پسر به جاي مانده است كه دربين آنهاكه همگي در خدمت علم و اجتهاد بودند مرحوم ملا احمد از ديگران سر آمد بوده است ملا احمد در سال 1185 هـ ق مطابق با سال 1150 هجري شمسي در نراق ديده به جهان گشود .

او با تربيت پدر بزرگوار خود در سنين پائين به درجات علمي بالايي دست پيدا كرد، مهارت او به زبان عربي ، لاتين و عبري باعث شد همچون پدر خود از علماي طراز اول قرن 13 هـ ق به شمار آيد به طوري كه مي توان او را از نوادر زمان خويش دانست . در وصف آن همين بس كه استادخاتم الفقها مرحوم  شيخ مرتضي انصاري بوده است و ايشان  به جهت استفاده از درس ملا احمد 4 سال در كاشان اقامت نمود . مقام معظم رهبري در اين خصوص فرمودند : ((شيخ در كاشان چهار سال توقف كرده است البته معروف است كه فاضل نراقي هم از شيخ استفاده  كرده اند . شكي نيست كه هر استادي از شاگرد با استعداد خود استفاده مي كند اما استادي استاد به جاي خود محفوظ است . شيخ هم آدمي نبود كه چهارسال در كاشان براي آب و هوا كاشان بماند جز آن جاذبه قوي و آن ملايي مرحوم فاضل نراقي ، كسي نمي توانست شيخ را در كاشان نگه دارد ...))  وجه تمايز ديگر ملا احمد نراقي از علماي هم عصر خود   بعد سياسي رفتار و مشي ايشان بود. با جرات و جسارتي خاصي در سياست دخالت مي نمود و آن را وظيفه شرعي خود مي دانست مشهور است كه ملا احمد سه تن از حاكمان منصوب شاه قاجار را از كاشان به خاطر ظلمي كه به رعيت مي كردند اخراج كرد . نقش او در تاريخ سياسي ايران در جنگ دوم ايران و روس به وضوح روشن است ايشان  با صدور حكم جهاد و پوشيدن كفن در صف اول مبارزه با روسيه قرار گرفت و توانست  قسمتهايي  از ایران راکه بر اساس عهد نامه ننگین گلستان تسليم روس شده بود بازپس بگيرد ولي در نهايت بر اثر خيانت درباريان  و فرماندهان سپاه عباس میرزا مجبور به ترك صحنه جنگ گرديد . بعد از اين واقعه ملا احمد نراقي در روش سياسي خود كه حمايت ضمني از حكومت وقت براي  حفظ مملكت از تجاوز بيگانگان ، توسعه آباداني و پيشرفت بود تجديد نظر كرده و در كتاب عوائد الايام خود حكومت را از شون ولايت دانست و نظريه ولايت فقيه خود را تبيین نمود. مقام معظم رهبري در جمع برگزار كنندگان كنگره ايشان در تير ماه 81 در اين  خصوص فرمودند:(( و حالا بخصوص در این قضایای مربوط به نظام جمهوری اسلامی ، ایشان معروفترین فقیهی است که  درباره نظریه ولایت فقیه ، نظر قاطع ، صریح و روشنی بیان کرده است . ))   از مرحوم نراقي بيش از 35 جلد تاليف به جاي مانده است كه معروفترين آنها به شرح ذيل مي باشد . مستند الشيعه في الحكام الشريعه ، خزائن ، عوائد الايام ،مجموعه شعر معنوي طاقديس  سيف الامه و برهان المله، مشكلات العلوم ، معراج السعاده

مرحوم نراقي در سال 1245 هـ ق  در سن 60 سالگي  بر اثر بيماري وبا در شهر نراق ديده از جهان فرو بست به نظر مي رسد در اين مقطع  در نراق بيش ازده هزار  نفر بر اثراین  بيماري مردند  و ملا احمدنيز بعد از شنيدن اين خبر حالت بيماري را در خود احساس و بعد از چند ساعت دارفاني را وداع و به  بملاء اعلا پيوست جنازه ايشان به نجف اشرف منتقل ودر كنار قبر پدر در ایوان علما  بالای سر امير مومنان(ع)  به خاك سپرده شد.

چند بیت شعر از کتاب طاقدیس  ایشان .

     بنده آن باشد که بند خويش نيست                  جز رضای خواجه اش در پيش نيست

   گر ببرد خواجه او را دست و پا                              دست ديگر آورد کاين نيز هست