همزمان با سالروز رحلت پیامبر(ص) و امام حسن (ع) آیین عزاداری و نخل گردانی در شهر نراق برگزار شد
تاریخ خبر :1397/08/16
    همزمان با سالروز رحلت پیامبر(ص) و امام حسن (ع)
آیین عزاداری و نخل گردانی در شهر نراق برگزار شد

همزمان با فرا رسیدن 28 صفر سالروز رحلت آخرین فرستاده خدا، حضرت محمد مصطفی (ص) و همچنین سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) آیین عزاداری و نخل گردانی در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان برگزار شد.
شهروندان عزادار نراق با اجرای مناسک آیینی نخل گردانی، ارادت قلبی و شفیتگی خود را به پیامبر(ص) و امام حسن(ع) را به تصویر کشیدند.

از زمان های بسیار دور پایه کشان نخل در نراق از قداست خاص برخوردار بوده و اغلب دارای وجاهت مذهبی بوده است و به همین منظور افرادی که این نخل را بر دوش می برند با وضو و نیت خیر، ابتدا نخل را بوسیده و سپس یا علی گویان پایه های سنگین را حمل می کنند.

خانواده های اصیل و مذهبی در نراق، هر کدام پایه هایی از این نخل ها را از پدران خود به ارث می برند و نسل به نسل به اولاد ذکور و ارشد خانواده رسیده به طوریکه پایه ها به افراد یا طایفه خاصی تعلق دارد و مرسوم است به رسم ادب پایه نخل به افراد صلاحیت دار و محب اهل بیت(ع) واگذار می شود.
نخل نراق امروز از جوار مسجد امام حسن(ع) - قدیمی ترین مسجد نراق- به حرکت در آمد و با گذر از مسیرهایی از محله پایین ،بازار، به محله بالا این شهر منتقل شده و دوباره با سلام و صلوات به آشیانه خود بازگشت داده شد.
حضور مردم عزادار و ولایی نراق همزمان با دیگر نقاط کشور در محافل عزاداری رحلت پیامبر اعظم (ص) و امام حسن مجتبی(ع) رنگ و بوی خاصی به این آیین ها بخشیده است.
نخل به معنی درخت خرماست و در اصطلاح عامیانه به هر درخت و درختچه ای تزئینی هم نخل گویند اما در آیین عزاداری این اصطلاح برای تابوت واره به کار می رود که آن را بر دوش می کشند و بیشتر به شکل اتاقکی چوبی و حجیم و مکعب مستطیل است.

سابقه نخل گردانی در نراق به بیش از400 سال می رسد
نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر زیر چه عبارتی نوشته شده