نهم بهمن ماه زادروز فریدون فروغی شاعر پر آوازه شهر تاریخی نراق
تاریخ خبر :1396/11/09
    زندگی نامه شاعر پر آوازه شهرمان فریدون فروغی نراق

🛑 فریدون فروغی صاحب حنجره پر توان پاپ كه تا كنون به مانند او نیامده درنهم بهمن سال ۱۳۲۹ در تهران دیده به جهان گشود.
او فرزند آخر خانواده شش نفری بود و سه خواهر بزرگتر از خود بنام پروانه؛عفت؛فروغ داشت.پدرش فتح الله کارمند اداره دخانیات و مادرش خانم فخری غفاری هر دو از شهروندان متمکن نراق بودند.
خانواده او با هنربیگانه نبودند به مثال پدرش تار میزد وشعر می گفت.فریدون در همان كودكی پیانو وجاز را آموخت و در نوجوانی تسلط کامل بر موسیقی مخصوصا گیتار داشت.

🔸فریدون فروغی به شهرت می رسد و در عرض دو سال بعد چندین ترانه را اجرا میكند كه شاخص ترین آنها ترانه نیاز از شهریار قنبری  وبا موسیقی منفرد زاده میباشد که برای اجرای آن به ساواک احضار میشود.

بین سالهای ۵۰تا ۵۸ ترانه های ماندگاری چون كوچه شهردلم-مردن شاپركها-هوای تازه
گرفتار-خاك-غم تنهایی-زندون دل-قوزك پا-مردغریب وسال قحطی منتشر می شود كه این
آخری باعث به زندان افتادن او می شود.

در این سالها او سه ازدواج بی سرانجام را تجربه می كند كه  اولی چند ماه طول کشید و در دومین بار با گلی فتوره چی ازدواج كرد كه بیش از دو سال طول نكشید ونزدیك به چهار سال بعد هم با سوسن معادلیان  آخرین ازدواجش را تجربه كرد كه بیشتر از سه سال دوام نیاورد.او صاحب فرزندی نیز نشد.
سال۵۷ بین ماندن ورفتن دلیلی بر رفتن نمی بیند ودرگرماگرم حوادث چندین كار تازه
از او چون اشك حباب-روسپی وقریه منتشر می شودو حتی آلبومی به نام باآغازی نوكه یك اجرای زنده كوچك بود وترانه های بحث انگیزی چون طاهره- شیاد-حقه -رزمندگان و طلوع خونین در آن اجرا شده بودبه بازار آمد كه ترانه های اكثر آنها سروده فرهنگ قاسمی دوست وهمكار همیشگی فروغی بود.

بیست و هشتمین ترانه ای كه با صدای او اوج گرفت یار دبستانی بود كه منصور تهرانی برای تیتراژ فیلمش بنام از فریاد تا ترور شعر وآهنگ آن را نوشته بود ولی به جای فروغی كه ممنوع الصدا شده وباید صدا از تیتراژ حذف شود جمشید جم دوباره آنرا می خواند وروی صدای فروغی نه تنها در فیلم بلكه درتمام فروشگاهها وخانه ها (بدستور افرادی انقلابی نما) مهرممنوع زده میشود در صورتیکه همگان میدانند فروغی بر ضد رژیم طاغوت میخواند.
فروغی به كنج خانه مادرش در همان ساختمان یك طبقه واقع در تهرانپارس پناه میبرد. تا اینكه سفرش به دبی در سال۶۵ او را تا پای پیوستن به هنرمندان دور از وطن پیش برد ولی بعلت عشق و علاقه وافر به ایران ؛از رفتن منصرف میشود.

 در دوران خاموشی حتی آلبوم آماده او بنام توحید در وصف حضرت علی (ع)با بی مهری  مواجه شد.

🔸سرانجام در جمعه سیزدهم مهرماه ۱۳۸۰ بعد از سختیهای زیاد در خانه فوت کرد وپس از او مادرپیرش و شوهر خواهرش  به او پیوستند كه هرسه را در روستای قرقرك کنار بستگان شوهر خواهرش که در زلزله بویین زهرا کشته شده بودند طبق وصیتش به خاك سپردند.

روحش شاد و یاد و نامش زنده باد.

لازم به ذکر خانه تاریخی فریدون فروغی در محله علیا در شهر نراق توجه تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می کند


نظرات
برای این مطلب تاکنون نظری درج نشده
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نمایش داده نمیشود
نظر شما
 
در تصویر زیر چه عبارتی نوشته شده
اجتماعی و فرهنگی